Veolia dodala českým obcím více než 300 zavlažovacích vaků, které mají stromům ve městech pomáhat přežít sucho díky tzv. kapkové zálivce
Před několika měsíci se pod stromy v některých českých městech začaly objevovat podivné zelené pytle.
Městům je dodala společnost Veolia. Jedná se o zavlažovací vaky s tzv. kapkovou zálivkou chránící stromy před suchem. Jedná se o inovativní techniku, jež se osvědčila v mnohých zemědělských oblastech světa.
Každý vak pojme přibližně 65 litrů vody a po dobu několika hodin pomalu zalévá strom přímo u jeho paty. To je přínosné především pro mladé stromy, jejichž kořeny ještě nedosahují k hlubším zásobám podzemní vody.
Největší výhodou této metody je nicméně skutečnost, že nedochází k plýtvání vody, neboť tento zavlažovací systém umožňuje cílené (a tedy i účinnější) zalévání, čímž se snižují ztráty způsobené vypařováním.
Zjednodušuje také práci lidem starajícím se o zeleň a zahrady, kteří musí každý týden zalévat stovky stromů.
Zlepšení městské vegetace
Prostřednictvím vaků s kapkovou zálivkou pomáhá Veolia českým obcím zlepšovat zdraví stromů, zvyšovat podíl vegetace ve městech a tím i bojovat proti negativním vlivům klimatických změn.
Stromy jsou pastvou pro oči, ale mají také řadu dalších funkcí. Kromě ekologického přínosu hrají důležitou roli při společenských událostech, rekreaci obyvatel i jejich vzdělávání. Zlepšují například kvalitu ovzduší, pohlcují uhlík, mohou přispívat k biodiverzitě a jejich přítomnost je lidem nepopiratelně příjemná.
Městská zeleň je v mnoha zemích (například ve Francii) chápána jako veřejně prospěšná, a proto se stala nezbytnou součástí územního plánování. Stromy by proto měly být chráněny pomocí účinného zavlažovacího systému, jenž navíc šetří vodou.