Díky kompletnímu řešení recyklace od sběru až po opětovné využití vyrábí Veolia z běžného odpadu, jako jsou plasty, druhotné suroviny.
Účinný cyklus recyklace
Zužitkování běžného odpadu, jako jsou plasty, sklo a láhve, obaly od potravin, krabice atd., představuje zásadní ekologickou výzvu. V současnosti se recykluje jen 9 % plastu, přičemž jeho všudypřítomnost má zásadní dopad na životní prostředí a biodiverzitu. Veolia, jež přijala za svou koncepci cirkulární ekonomiky, tento odpad využívá a přeměňuje na druhotné suroviny, které lze zapojit do výrobního cyklu namísto nových surovin. Rozdíl mezi skládkováním a zásobováním hospodářství surovinami spočívá v recyklaci.
Veolia se může pochlubit odborným know-how a řešeními především v oblasti recyklace plastů, díky čemuž dokáže zpracovávat různé druhy pryskyřic a regenerovat je k novému použití u výrobců.
Příklady z praxe
- V německém Rostocku provozuje Veolia jednotku na opětovné využití plastového odpadu, která recyklací polyetylen tereftalátu (PET) dává nový život použitým láhvím.
- Továrna Veolie s uzavřeným cyklem ve Velké Británii se specializuje na recyklaci polyetylenu s vysokou hustotou (HDPE), která oproti výrobě láhví z nových materiálů přináší až 75% úsporu energie.
V České republice...
Nejen plasty, ale i odpady a vedlejší produkty je možné recyklovat:
- Veolia v České republice využívá čistírenské kaly (odpad, který vzniká během čistění odpadních vod) pro výrobu bioplynu – kogenerační výroba tepla a elektřiny.
- Veolia Energie produkuje tavnou strusku jako vedlejší produkt spalování uhlí. Tento materiál je vhodný pro další využití jako tryskací písek
- Veolia Energie v České republice také recykluje popílek po spalování uhlí. Materiály vyrobené z recyklovaného popílku lze využít ve stavebnictví a pří výstavbě silnic jako samonivelační hmoty či povrchy vozovek
Čísla
- Při své činnosti zajišťuje společnost k dalšímu využití 80-90 % z celkového množství odpadů převzatých od skupinových zákazníků, a to buď materiálovému nebo energetickému.
- 100 % Díky využívání čistírenských kalů je pražská Ústřední čistírna odpadních vod energeticky zcela soběstačná, vyrobila dokonce více „zelené energie“ než sama spotřebovala
1 miliarda
počet plastových láhví, které každoročně zrecykluje rostocký závod
Více než 350 000 tun
množství plastového odpadu, který skupina zrecyklovala na celém světě v roce 2019
113 000 tun ekvivalentu CO2
množství emisí, které se každoročně uspoří recyklací plastových lahví v Rostocku
Mnohostranná výkonnost dává vzniknout řešením s vysokým dopadem ve prospěch všech
Ekologická transformace znamená nesledovat jen a pouze ekonomickou a finanční výkonnost, nýbrž pracovat i na environmentální, společenské, obchodní a sociální rovině výkonnosti. Mnohostranná výkonnost znamená dosahovat dokonalé rovnováhy mezi všemi těmito faktory, které pro nás představují nedělitelný celek.
Naše výkonnost v sociální rovině
Získávání nového know-how a obchodních znalostí a zkušeností
Naše výkonnost ve společenské rovině
Výroba recyklovaných materiálů splňujících standardy bezpečnosti
Naše environmentální výkonnost
Snižování emisí CO2 a závislosti na palivech; omezování spotřeby přírodních zdrojů
Naše obchodní výkonnost
Zajištění dostupnosti druhotných surovin za konkurenceschopnou cenu
Naše ekonomická a finanční výkonnost
Růst obratu a zvyšující se investiční kapacita