Veolia reaguje na dramatický pokles teplot a spouští dodávky tepla

Vzhledem k dramatickému poklesu venkovních teplot a přívalovým dešťům skupina Veolia Energie operativně zahájila topnou sezónu v téměř všech lokalitách své působnosti. Z pohledu Veolia Energie se jedná o nejrychlejší start topné sezony za posledních sedm let.

Loni skupina Veolia Energie zahájila dodávky tepla až 9. října – tedy o tři týdny později než obvykle – a ukončila je 15. května 2024. Podle Teplárenského sdružení ČR se jednalo o nejteplejší topnou sezonu za posledních 60 let. Letošní rok se vyvíjí velmi odlišně. 

„Oproti začátku září aktuálně zažíváme propad průměrných teplot o více než 15°C a prognózy meteorologů nenaznačují oteplení v nejbližších dnech. My si nemůžeme dovolit nechat naše zákazníky na holičkách a v zimě, a proto jsme přistoupili k zahájení dodávek tepla o dost dříve, než bývá obvyklé. Samozřejmě pokračujeme v pečlivém sledování vývoje venkovních teplot a v případě dlouhodobějšího oteplení budeme pružně reagovat,“ řekl
Jakub Tobola
obchodní ředitel skupiny Veolia

Léto ve znamení údržby i investic

Startu letošní topné sezony předcházely jako každý rok měsíce příprav, rekonstrukcí i investic. Jelikož Veolia Energie dodává v ČR teplo a teplou vodu do 580 tisíc domácností prostřednictvím sítě dlouhé 1 550 kilometrů, letní měsíce se tradičně nesou ve znamení její údržby. Ovšem další investice míří do pokračující modernizace a ekologizace výrobních technologií. Ty mají za cíl kromě dekarbonizace a snižování emisí také výraznější diverzifikaci paliv. Veškeré práce na zdrojích i sítích byly plánované a koordinované tak, aby odstávky měly minimální dopad na zákazníky. 
 

„Například v Karviné a Havířově jsme kromě tradiční revize a potřebných oprav provedli i výměnu horkovodního potrubí,“ uvedl Jakub Tobola a pokračuje: „Do otopné soustavy – konkrétně revizí, oprav, modernizace či ekologizace našich provozů – zainvestujeme jen letos více než 2,6 miliardy korun.“
Jakub Tobola

Frýdeckomístecký odklon od uhlí

V oblasti ekologizace teplárenských zdrojů a diverzifikace paliv nastal zásadní posun například na Frýdeckomístecku. Tamní teplárna se jako první v Moravskoslezském kraji zbavila závislosti na spalování uhlí. 

„Tímto krokem se završil proces dekarbonizace teplárny Frýdek-Místek, který jsme zahájili v roce 2021. Od této topné sezóny se vyrábí teplo pro frýdeckomístecké domácnosti a další odběratele jen z biomasy a zemního plynu,“ prozradil
Jakub Tobola

Teplo z nemocničního odpadu

Dalším příkladem úspěšné ekologizace je unikátní projekt v Olomouckém kraji. Ve Fakultní nemocnici Olomouc postavila Veolia Energie kogenerační jednotku a technologii tepelné sterilizace zdravotnického odpadu. Nové zařízení část vyseparovaného odpadu zbaví nebezpečných vlastností a Veolia jej pak využije v moderním multipalivovém kotli v Přerově k výrobě tepla.

„Tento projekt je první svého druhu v ČR. Garantuje nemocnici finanční přínos v řádu desítek milionů korun, a navíc jí pomůže snížit objem vygenerovaných emisí CO2 o více než 9 000 tun ročně,“ uvedl

Kamil Vrbka
ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie