Symbolický šek předala ve středu 25. ledna Janu Faltusovi, koordinátorovi pro vodu, hygienu a sanitaci humanitární organizace Člověk v tísni, o. p. s., Eva Kučerová, místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia a ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.
Za uplynulých sedm ročníků poskytla skupina Veolia a Nadační fond Veolia na opravy a budování nových vodních zdrojů v Etiopii téměř čtyři miliony korun. Díky tomu byly opraveny a vybudovány zdroje vody pro 33 tisíc Etiopanů na chudém etiopském venkově.
„ Peníze z předloňské i loňské sbírky jdou do tříletého projektu, díky kterému získá deset tisíc lidí čistou a nezávadnou vodu. Ve vesnici Teso se vybudoval celý nový vodovodní systém, včetně vodojemu (nádrže), z kterého je voda rozváděna do potrubí a na něm je asi šest odběrných míst. Nestačí jen vybudovat nový vodovod, ale je potřeba zajistit i jeho dlouholetou udržitelnou správu,“ vysvětluje Jan Faltus. „ Lidé musí za vodu platit a ne málo. Kanystr je vyjde až na 50 centů v místní měně, což je víc než platí za vodu lidé v České republice. Z poplatků se platí mj. ostraha, nafta pro dieslový agregát, veškeré opravy… Provádí se on line monitoring, automatický odečet a sleduje se, jak je zdroj vody využíván,“ doplňuje Jan Faltus.
Zájemci si loni před Vánoci mohli vedle tradiční křišťálové karafy od designéra Daniela Piršče koupit také porcelánové šálky značky Thun s africkým motivem a pravou etiopskou kávu Sidamo od mammacoffee. Kromě rozšířené nabídky nabízených předmětů přinesla sedmička i nový model spolupráce s hlavním partnerem projektu společností Člověk v tísni, o. p. s. Nadační fond Veolia založil pro projekt Voda pro Afriku vlastní dlouhodobou veřejnou sbírku. Na budování vodních zdrojů v Etiopii lze tedy od 1. listopadu 2016 nově přispět nejen nákupem předmětů, ale poskytnutím přímého daru na sbírkové konto.
Díky finančním zdrojům od České rozvojové agentury a výtěžku z projektu Voda pro Afriku jsou na etiopském venkově budovány hlubinné vrty nebo opravovány či vyměňovány jejich nefunkční části (potrubím vodní čerpadla apod.). Výsledkem jsou funkční odběrná místa na vodu v blízkosti vesnic, takže jejich obyvatelé nemusejí nezávadnou pitnou vodu dopravovat z míst vzdálených od domovů i několik hodin pěší chůze. Veškeré činnosti související s realizací jednotlivých prací jsou koordinovány a prováděny ve spolupráci s místními vodními úřady a za účasti českých i místních zaměstnanců Člověka v tísni.
Věříme, že má smysl pomáhat lidem v nouzi zejména v místě, kde žijí. Voda je základem života, ale bohužel i příčinou řady nepokojů. Společně můžeme pomoci tento problém řešit.
Kde jsme od roku 2010 pomohli? Podívejte se do mapy.
Veřejná sbírka Nadačního fondu Veolia k projektu Voda pro Afriku:
č.ú. 115- 3289210247/0100, Komerční banka