Vzhledem k dramatickému poklesu venkovních teplot a přívalovým dešťům skupina Veolia Energie operativně zahájila topnou sezónu v téměř všech lokalitách své působnosti. Z pohledu Veolia Energie se jedná o nejrychlejší start topné sezony za posledních sedm let.
Loni skupina Veolia Energie zahájila dodávky tepla až 9. října – tedy o tři týdny později než obvykle – a ukončila je 15. května 2024. Podle Teplárenského sdružení ČR se jednalo o nejteplejší topnou sezonu za posledních 60 let. Letošní rok se vyvíjí velmi odlišně.
Léto ve znamení údržby i investic
Startu letošní topné sezony předcházely jako každý rok měsíce příprav, rekonstrukcí i investic. Jelikož Veolia Energie dodává v ČR teplo a teplou vodu do 580 tisíc domácností prostřednictvím sítě dlouhé 1 550 kilometrů, letní měsíce se tradičně nesou ve znamení její údržby. Ovšem další investice míří do pokračující modernizace a ekologizace výrobních technologií. Ty mají za cíl kromě dekarbonizace a snižování emisí také výraznější diverzifikaci paliv. Veškeré práce na zdrojích i sítích byly plánované a koordinované tak, aby odstávky měly minimální dopad na zákazníky.
Frýdeckomístecký odklon od uhlí
V oblasti ekologizace teplárenských zdrojů a diverzifikace paliv nastal zásadní posun například na Frýdeckomístecku. Tamní teplárna se jako první v Moravskoslezském kraji zbavila závislosti na spalování uhlí.
Teplo z nemocničního odpadu
Dalším příkladem úspěšné ekologizace je unikátní projekt v Olomouckém kraji. Ve Fakultní nemocnici Olomouc postavila Veolia Energie kogenerační jednotku a technologii tepelné sterilizace zdravotnického odpadu. Nové zařízení část vyseparovaného odpadu zbaví nebezpečných vlastností a Veolia jej pak využije v moderním multipalivovém kotli v Přerově k výrobě tepla.