V Olomouci se na konci května setkali odborníci a významné subjekty v odpadovém hospodářství z České, Polské a Slovenské republiky. Společně hledali řešení problémů, které souvisejí s naplněním náročných evropských cílů pro nakládání s odpady. Na konferenci vystoupili také zástupci společnosti Veolia Energie ČR.

Účastníci konference se shodli na tom, že Česká republika zaostává v systému třídění, recyklace a energetického využití odpadů za zeměmi EU a výrazně i za sousedním Polskem. Skládkujeme 45 % odpadů, průměr EU je přitom 26%. Skládkování je zde nejlevnějším způsobem likvidace odpadů, skládkovací poplatek v ČR je nižší než například v Rumunsku a většině zemí EU. To nemotivuje města, obce i podnikatelské subjekty k jiným směrům a nerozvíjí se moderní technologie a infrastruktura ve využívání odpadů. Odpadové hospodářství stagnuje a hrozí, že Česká republika nezvládne splnit evropský cíl skládkovat za pár let jen 10% komunálních odpadů.
Jedním z mála aktuálních záměrů, které pomohou snížit množství komunálních odpadů ukládaných na skládky, jsou projekty společnosti Veolia Energie ČR. Michal Stieber, obchodní ředitel společnosti Veolia Využití odpadů ČR, vysvětlil principy a možné postupy využití směsných komunálních odpadů, ve kterých skupina vidí potenciál.
Technický ředitel společnosti Veolia Energie ČR Marcel Vrátný pak představil projekty multipalivových kotlů v Přerově a v Karviné.
Vybudování chybějící odpadové infrastruktury v ČR bude stát miliardy korun. Jedná se o velké investice s dlouhodobou návratností a rizika jsou zatím příliš velká, protože nastavení pravidel nakládání s odpady není jasné a chybí nový zákon o odpadech. Nových projektů je naprosté minimum, vliv na to má i často neoprávněný odpor veřejnosti. Jedním ze závěrů 2. česko-polské konference je tedy nutnost systému a předvídatelné legislativy, která nebude omezovat jednotlivé způsoby a technologie nakládání s odpady ani tržní principy. Nová zařízení musí být ekonomicky smysluplná, aby firmy i obce neměly obavy pouštět se do moderních technologií.