Moravskoslezský kraj chce výrazně proměnit území poznamenané těžbou uhlí mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Aby bylo řešení systematické a koncepční, vznikl projekt POHO2030 - Koncepce rozvoje pohornické krajiny Karvinska do roku 2030. Podpisem Memoranda o spolupráci na obnově a rozvoji území se do projektu zapojila také společnost Veolia Energie ČR.
Memorandum podepsaly v areálu bývalého dolu Gabriela v Karviné 17. 7. přes tři desítky signatářů, kromě hejtmana Moravskoslezského kraje, primátorů a starostů měst také ředitelé klíčových firem a dalších institucí, sdružení či vysokých škol. Rozvojové aktivity bude koordinovat krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development. Vznikne pracovní skupina a sdílený virtuální prostor.
Na nové koncepci POHO2030 pracovala krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development celý rok. Jejímu vzniku předcházely odborné analýzy zaměřené na různé oblasti - na krajinářskou architekturu, geomorfologii, územní plánování a také na výskyt různých rostlin a živočichů. Návazně byla připravena návrhová část, která obsahovala první záměry revitalizace a následného využívání pohornické krajiny. Koncepce vychází z podobných projektů v Německu či Nizozemí.
První záměry by se měly rozběhnout už v příštím roce. Budou financovány z evropských i státních peněz a předpokládá se také zapojení soukromých zdrojů. V plánu je například vybudování sítě cyklostezek, zatraktivnění okolí u vodní plochy Karvinské moře nebo pěší stezka, která bude kopírovat trasu horkovodu z karvinské teplárny společnosti Veolia Energie ČR.