Na levém břehu Blanice nedaleko centra Vlašimi vznikne nový mokřad. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia zakoupil zanedbaný pozemek o velikosti 1,2 ha, který dříve býval přirozenou mokřadní loukou. Nové tůně se zde objeví už příští rok.
O významu mokřadů v krajině dnes asi už málokdo pochybuje. V době sucha a horka slouží jako klimatizace zlepšující životní podmínky v okolí, v době nadměrných srážek napomáhají vsakování vody, a mírní tím riziko povodní. Mokřady jsou zároveň typické vysokou biodiverzitou, daří se tu vzácným druhům živočichů, rostlin, hub i mikroorganismů. Ochrana mokřadů tak pomáhá řešit oba nejpalčivější ekologické problémy současnosti.
Ochrana a obnova mokřadů je proto jednou z klíčových aktivit, které se Český svaz ochránců dlouhodobě věnuje. Od roku 2018 v tom ochráncům pomáhá i společnost Veolia Česká republika.
Nejúčinnějším nástrojem, jak ochránit nějakou lokalitu či zajistit její obnovu, je její výkup do vlastnictví ochranářského spolku. V rámci programu Místo pro přírodu takto ČSOP vykoupil již téměř 160 hektarů pozemků, z nichž polovina jsou právě mokřady.
Zatím posledním vykoupeným pozemkem je 1,2 hektaru v katastrálním území Znosimi, na levém břehu Blanice nedaleko jejího vtoku do Vlašimského zámeckého parku. Pozemek je dlouhodobě neudržovaný, zarostlý ruderální vegetací a náletem olší, s pouze malými zbytky původní kosené mokřadní louky. Má však obrovský potenciál stát se kvalitním mokřadem s tůněmi pro obojživelníky i vodní hmyz. Právě proto byl Českým svazem ochránců přírody vykoupen.
Mokřad u Znosimi je po Chválovně na Vimpersku a Sedmihorských mokřadech v Českém ráji třetí lokalitou, kterou Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia.
Kromě výkupů letos Veolia podpořila i několik projektů na obnovu mokřadních lokalit.
* Fotografie jsou ilustrační