Dokončenou rekonstrukci a rozšíření kapacity mateřské školy Barevný svět v Olomouci doplnila skupina Veolia o biodynamické osvětlení a malou fotovoltaickou elektrárnu. Předání moderního energetického řešení do užívání proběhlo za účasti primátora Mirka Žbánka a zástupců skupiny Veolia. V plánu je i další spolupráce na energetických úsporách objektů města.
Veolia vybudovala ve školce malou fotovoltaickou elektrárnu se střešními panely a ve třídách nahradila původní zářivky novými biodynamickými LED svítidly.


Technologie biodynamického osvětlení může v průběhu dne přizpůsobovat barvu světla přirozené barvě denního svitu nebo aktivitě, kterou děti právě provádějí. Paní učitelky mohou prostřednictvím jednoduchého ovládacího tlačítka navolit vhodnou intenzitu i barvu osvětlení. Součástí řešení je také edukační tablet, ten bude sloužit jako výchovná ukázka využití obnovitelných zdrojů energie. Na ilustrativních obrázcích ukazuje, jaké spotřebiče lze při daném výkonu napájet elektřinou vyrobenou v místě spotřeby.
Výroba elektřiny ve vlastní fotovoltaické elektrárně má mimo snížení dodávek ze sítě ještě další výhodu. Školka je částečně soběstačná a není zcela odkázaná na elektřinu zvenčí.
Instalace fotovoltaického systému a biodynamických svítidel stála 625 tisíc korun. Akci financovala Veolia Energie ČR a plánuje v Olomouci realizovat obdobná opatření i na dalších budovách škol a školek. Příštím již dojednaným projektem bude Základní škola Stupkova.
Současná situace a ceny energií jen potvrzují trend, kterým se město Olomouc dlouhodobě ubírá, a to je postupné zateplování školních budov.