Nová interaktivní expozice o vodárenství v Hradci Králové

Hradecké vodárny za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu s názvem Vodovodov.

Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice, v prostorách dnes již nepoužívaného vápenného hospodářství. Dnes tu namísto van s vápnem najdete nové informace o vodě v průmyslu i přírodě a také odpovědi na mnohé otázky týkající se vody. Tento projekt vznikl ve spolupráci společností Královéhradecká provozní, a.s. ze skupiny Veolia, která zajistila obsahové a grafické zpracování interiéru a Vodovody a kanalizace Hradec Králové, která zajišťovala stavební část.  Celkové náklady tohoto projektu byly 15 milionů Kč. 

Snažili jsme se celou expozici vytvořit tak, aby byla nadčasová, variabilní a podporovala v dětech i veřejnosti hravost, spolupráci a kreativitu. V prostorách výstavy se snoubí moderní technologie s přírodou. Pro nás má však prostor ještě jeden velký přínos, a tím je možnost využít jej k pořádání vzdělávacích a odborných akcí pro naše zaměstnance, takový prostor nám dlouhodobě ve firmě chyběl, říká
JAKUB HANZL
GENERÁLNÍ ŘEDITEL KRÁLOVÉHRADECKÉ PROVOZNÍ, A.S.

V první místnosti, věnované vodě v přírodě, rostou květiny, které každá jiným, ale vždy zajímavým způsobem, pracují s nedostatkem vody. V nepřítomnosti lidí se o ně stará automatizovaný závlahový a osvětlovací systém a ke každé vede tolik vody a světla, kolik je třeba. Květináče jsou umístěny na platformách, které byly opracovány stejně, jako voda desítky a stovky let opracovává pískovec a odhaluje různé půdní vrstvy. To vše doplňují tři kooperativní hry až pro 7 hráčů a tajné nápisy na zdech.

Do druhé místnosti, věnované vodě v průmyslu, se symbolicky prochází skrz česle – jednoduchá „síta“, která oddělují přírodu od průmyslu a naopak. V přítmí místnosti je použita forma videomappingu na předpřipravené tapety, čímž vzniká efekt oživení statické informace dynamickou, barevnou vrstvou. Jedna stěna se věnuje historii vodárenství Hradce Králové a okolí, druhá pak čistění vody před i po užití lidmi. Poslední stěna je věnována další kooperativní hře - simulaci dispečinku, který se nachází o patro níže. To vše se zrcadlí v unikátním napínaném podhledu, který docílí úplného pohlcení a obklopení diváka.  

Při odchodu poslední místností, která je využívána jako přednáškový nebo promítací sál, se mohou účastníci prohlídky dozvědět, jak dobře si vedli v hraní her a řízení dispečinku oproti ostatním výpravám na výsledkové tabuli. K výtahu je potom spláchne ozvučený průchod, využívající speciálních reproduktorů, které jsou slyšet pouze, pokud jsou přímo nad divákem, a ze kterých hraje skutečný zvuk odpadní stoky. 

Interaktivní expozice by měla být přístupna veřejnosti v průběhu října, pro vzdělávání bude k dispozici nekomerčním způsobem. Rezervace návštěv budou probíhat online přes webové stránky vodáren.