Požár v kolínské elektrárně byl zatěžkávací zkouškou pro energetickou divizi skupiny Veolia. Díky připravenosti a zkušenostem silné nadnárodní společnosti se ji podařilo zvládnout a domácnosti napojené na centrální zásobování teplem si užívaly závěr roku v teple a komfortu.
V Kolíně před jedenáctou
V pondělí 28. prosince krátce před jedenáctou hodinou dopolední došlo k výbuchu v budově kotelny areálu elektrárny Veolia Energie Kolín.
Lze podobným událostem předejít?
Podobné krizové situace jsou naštěstí velmi ojedinělé. Zcela zabránit jim ale bohužel nelze. Kolínská událost nicméně prokázala, že Veolia Energie, jako člen nadnárodní skupiny, je na ně plně připravena a dokáže zajistit dodávky tepla a teplé vody s minimálním výpadkem.
Díky centrálnímu zásobování
Jak se podařilo tak rychle zajistit náhradní zdroj tepla? Domácnosti, nemocnice, školy i výrobní firmy v Kolíně jsou napojeni na centrální zásobování teplem, někdy také označované jako dálkové vytápění. Jde o systém, který rozvádí teplo a teplou vodu z centrálních zdrojů k zákazníkům v městských částech, sídlištích, bytových domech či průmyslových areálech. A systémy centrálního zásobování teplem jsou na podobné situace připraveny, mají totiž záložní zdroje tepla. Navíc spolehlivý a silný dodavatel tepla má zpracovaný také komplexní krizový plán.
Jak to bylo v případě Kolína?
Okamžitě po havárii byla spuštěna záložní výtopna Východ v areálu Lihovaru, která posloužila jako náhradní zdroj zásobování. Velmi rychle byla posílena také dodávka páry od společnosti Lučební závody Draslovka a během noci z pondělí na úterý se podařilo zprovoznit i plynový kotel K6 v Elektrárně Kolín. V úterních dopoledních hodinách tak již byla plně obnovena dodávka tepla všem odběratelům.
Výhody centrálního zásobování
Kolínská událost jednoznačně prokázala výhody centrálního zásobování teplem. A také to, že skupina Veolia Energie je silným partnerem, který svým zákazníkům zajistí dodávky tepla i při tak mimořádných událostech, jakou byla ta kolínská.