Výjimečný houslový virtuóz a držitel mnoha ocenění, 14 letý Roman Červinka, který je i nejmladším studentem Vídeňské univerzity, nadějná sportovkyně, mistryně světa v bikros racing ve své kategorii, 9 letá Štěpánka Fremlová nebo mimořádně talentovaná 13 letá baletka klasického baletu Daniela Valešová a dalších pět nejtalentovanějších dětí z České republiky zvítězily v 21. ročníku celostátní soutěže Zlatý oříšek. Společnost Veolia a Nadační fond Veolia byly tradičními hlavními partnery soutěže.

Soutěž Zlatý oříšek již od roku 1998 cíleně vyhledává a podporuje ty nejtalentovanější, nejaktivnější děti a dětské kolektivy z celé České republiky napříč obory. Do soutěže se v roce 2019 přihlásilo 174 dětí včetně dětských kolektivů. Nejmladšímu účastníkovi bylo 8 let, nejvíce přihlášených a následně nominovaných dětí bylo ve věku 13 let. Ze 174 přihlášených dětí do finále postoupilo 21 dětí ve věku od 6 až 14 let, které nominovala odborná porota. Ty se zúčastnily slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá vždy na Nový rok. Hlavní výběrová porota pak vybrala 7 vítězů, kteří obdrželi vedle sošky Zlatého oříšku i odměnu ve výši 20 tisíc korun.
Za dobu svého trvání Zlatý oříšek podpořil mnoho talentovaných, tvůrčích a aktivních dětí z celé republiky. Řada soutěžících dosáhla vrcholových úspěchů, a je dnes ve svém oboru již pojmem.
Zlatý oříšek se také nově rozšířil o další krajské kolo, tentokráte ve Zlínském kraji. Zástupci z krajů Středočeského, Ústeckého a nyní Zlínského tak mají díky Zlatému oříšku možnost podchycovat aktivní děti svého regionu napříč obory a nabízet jim prostor prosadit se a něco dokázat. Mnoho dětí, které prošly krajským kolem, postoupilo do kola celostátního a umístilo se i mezi 7 vítězi.
Zlatý oříšek je organizován pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury ČR, v jejichž spolupráci je realizován. Mediální podporu projektu zajišťuje Česká televize, Český rozhlas a další mediální partneři.

ZLATÝ OŘÍŠEK 2019 – VÍTĚZNÁ SEDMIČKA
1. Roman Červinka – 14 let, České Budějovice – hra na housle
Výjimečný houslový virtuóz a držitel mnoha ocenění.
Již ve 2 letech zkoušel hrát na housle jako jeho rodiče, tenkrát mu nevadilo, že jsou papírové. Od té doby získal mnoho ocenění v Čechách i zahraničí. Ač je stále žákem ZŠ, zároveň je i nejmladším studentem Vídeňské univerzity, na kterou úspěšně složil přijímací zkoušky.
2. Štěpánka Fremlová – 9 let, Skrbeň - Bikros Racing
Velmi nadějná sportovkyně, majitelka titulu mistryně světa v BMX.
První horské kolo dostala Štěpánka ve 4 letech a zkusila si sjet závodní dráhu. Sice spadla, ale kopečky na trati ji nadchly a nadšení ji do teď neopustilo. Jezdí velmi dobře technicky, poráží kluky a ze závodů vozí cenné kovy. Naposledy z BMX World Championships 2019 v Belgii.
3. Jiří Bouška – 8 let, Kameničky – šachy
Velmi úspěšný šachista a aktuální mistr světa v rapid šachu.
Ještě ani neuměl číst a už sám trávil mnoho času nad odbornými knihami o šachu a studoval tahy. Nyní veškerý čas věnuje samostudiu hry z knih a počítačovým šachovým programům, každý víkend tráví na turnajích a vozí cenné medaile, třeba zlatou z MS v rapid šachu z Minsku v srpnu 2019.
4. Martin Novák, Natálie Vališová – 13 let, Kroměříž – Standardní a Latinsko-americké tance. V současné době nejúspěšnější taneční pár České republiky ve své kategorii
Martin s Natálkou se věnují tanci již od mateřské školy, taneční pár tvoří druhým rokem. Jsou členové národního reprezentačního týmu Českého svazu tanečního sportu a Centra talentované mládeže. Jsou velkou nadějí pro český tanec.
5. Kryštof Vaněk – 14 let, Holešov
Všestranně talentovaný a úspěšný fotograf, spisovatel, hudebník i sportovec.
Kryštof se rád dozvídá nové věci a vše, co dělá, dělá s nadšením. Ve 2 letech začal sám vyprávět vlastní příběhy, od 5 let fotografuje, od 7 hraje na flétnu, později přidal i hru na saxofon, oblíbeným sportem jsou extrémní překážkové závody, tzv. Spartan Race. A ve všem je velmi úspěšný.
6. Daniela Valešová – 13 let, Broumov – klasický balet
Mimořádně talentovaná tanečnice a sólistka v klasickém baletu.
2 a půl letou Danielu přijali do hodin baletu pro mimořádný talent. Od té doby veškerý čas věnuje baletu a přípravě na sólovou dráhu. Trénuje v baletním souboru v Hradci i v Broumově, navštěvuje individuální lekce sólistů ND, velkou část prázdnin tráví na soustředěních. A jako sólistka vystupovala v loňské sezóně v baletu Louskáček ve Vinohradském divadle.
7. Viktor Stocker – 10 let, Kladruby Vlašimi – hra na akordeon
Výjimečně talentovaný akordeonista, oceněný na mnoha českých i mezinárodních soutěžích.
Viktor měl jasno již ve 4 letech, tenkrát ho očarovala harmonika a on prohlásil, že taky na ni bude hrát. Hře na akordeon se věnuje od 6 let. Kromě studia na ZUŠ Viktor dojíždí na hodiny na Pražskou konzervatoř. Pravidelně vystupuje na mnoha koncertech a sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích.