Veolia partnerem soutěže České hlavičky

Na konci června byl ukončen příjem nominací do soutěže "České hlavičky", kterou organizuje společnost Česká hlava o nejlepší práce z oblasti ochrany či zlepšování životního prostředí talentovaných středoškoláků. Partnerem této kategorie a projektu je společnost Veolia Česká republika. Vítěz soutěže získá titul Česká hlavička a finanční odměnu 30 000 Kč.

Na konci června byl ukončen příjem nominací do soutěže "České hlavičky", kterou organizuje společnost Česká hlava o nejlepší práce z oblasti ochrany či zlepšování životního prostředí talentovaných středoškoláků. Partnerem této kategorie a projektu je společnost Veolia Česká republika. Vítěz soutěže získá titul Česká hlavička a finanční odměnu 30 000 Kč. 

Kvalita prací prvního ročníku této kategorie překvapila vysokou úrovní nominovaných prací.  Mezi jinými byla nominována gymnazistka za vývoj unikátní látky,  která zbavuje  zdivo mechů, lišejníků či sinic a přitom  na rozdíl od současných prostředků neškodí přírodě. 17 letý student z jižních Čech, jehož práce jak dát do souladu těžbu štěrkopísku a chráněné živočichy byla lepší než profesionálních firem, a tak se stala součástí dokumentů EIA a on členem regionální komise pro rozhodnutí o stavbě. Na ocenění bylo také  navrženo nalezení metody jak přenosným přístrojem co nejdříve zjistit zdroj znečištění vody v přehradě. 

Naději na celkové vítězství má nepochybně i student střední školy, který postavil podle patentu českého vědce funkční odvalovací turbínu pro využití na  velmi pomalých tocích s malým průtokem a tak získat ekologický zdroj energie nebo student elektrotechnické střední školy, který zkonstruoval, vyrobil a odzkoušel nabíječku s nabíjecím výkonem do 22 kW na elektromobily, která má naději doplnit současnou síť rychlonabíjejících stanic. Ekologicky významná je i práce středoškolačky, která dělala dlouhodobou chemickou a fyzikální analýzu středočeského potoka v Ústavu technologie vody VŠCHT a zjistila zdroje znečištění z okolních obcí a obydlí. 

O vítězi rozhodne odborná porota složená z těch nejlepších a známých českých vědců jakým je nepochybně astrofyzik Jiří Grygar, rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs či ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd Václav Hořejší a další v druhém zářijovém týdnu. Cena bude laureátovi předána na slavnostním galavečeru, který přenáší Česká televize. Jelikož projekt zařadilo ministerstvo školství mezi excelentní, získá škola, ze které vzešel vítěz, od ministerstva další finanční odměnu. 

České hlavičky jsou projekt na podporu těch nejlepších českých mladých talentů.  Jejím cenám se obecně říká "české nobelovky". Vítězku z roku 2016  Karinu Movsesjan např. časopis Forbes zařadil mezi třicítku nejnadějnějších Evropanů.  "Naše společnost se k projektu  připojila proto, že ve své činnosti se bez moderních poznatků vědy a techniky neobejdeme a chceme mimořádným osobnostem na středních školách pomoci v jejich dalším vývoji," říká Eva Kučerová, ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.