Což takhle dát to do slupky

Extrémně odolný biologicky rozložitelný materiál, který unese přes 500 kg? Za tímto zajímavým a inovativním nápadem stoji britský student Denny Handley.

Co kdyby se suché potraviny balily do pomerančové kůry? S tímto překvapivým nápadem přišel Denny Handley, student designu na londýnské Brunel University, který se rozhodl bojovat proti zaplavování planety plasty. 

Extrémně odolný biologicky rozložitelný materiál unese přes 500 kg.

 

Svůj obal rostlinného původu poprvé představil na výstavě „Made in Brunel“ pořádané jeho fakultou. Materiál, který trefně pojmenoval Bio-Peel, se vyrábí ze sušených pomerančových slupek, které zbydou jako odpad při průmyslové výrobě ovocných šťáv. Slupky se smíchají s přírodním pojivem vyrobeným z rostlinného glycerinu, kukuřičného škrobu, bramborového škrobu a vody.

Vzniklá směs se pak zpevňuje tvářením, vařením a sušením. Výsledkem celého procesu je ultraodolný biologicky rozložitelný materiál, který unese více než 500 kg! To je naprostý rekord.
 

Můj původní nápad byl, že by se ze všeho odpadu z výroby litru pomerančového džusu dal vyrobit rovnou i nápojový karton, říká Denny Handley. Ale ukázalo se, že materiál neodolává působení vody, tak jsem začal hledat jiné uplatnění
Denny Handley

Lahůdky, farmářské trhy, přepravky … Bio-Peel je vhodný k balení a přepravě suchých produktů. Výhodou je, že se na konci životnosti dá kompostovat. Takže ještě přispěje k pěstování dalšího ovoce!

 

----------

https://www.livingcircular.veolia.com/fr/inspirations/orange-new-emballage-alimentaire