Houby recyklují akumulátory

©Getty Images
 K recyklaci lithia ze starých akumulátorů používaných v chytrých telefonech a elektromobilech využívají američtí vědci houby vyskytující se na zkažených potravinách. 

Aspergillus niger (česky kropidlák černý) je dnes běžnou součástí našeho života, mohl by se však stát hvězdou budoucnosti. Tato vláknitá houba je původcem černé plísně na ovoci a zelenině.

Podobně jako houby druhů Penicillium simplicissimum, napadající potraviny a rostliny, nebo Penicillium chrysogenum, vyskytující se ve vlhkých interiérech, dokáže i Aspergillus z použitých lithium-iontových akumulátorů izolovat kovy. Vzhledem k razantnímu nárůstu počtu chytrých telefonů, hybridních aut či elektromobilů představují tyto akumulátory čím dále významnější zdroj znečištění.

Sprej z hub umožňující extrakci kobaltu a lithia
Za fantastickým objevem z letošního léta stojí tým vědců z americké University of South Florida pod vedením Jeffreyho A. Cunninghama a Valerie Harwood. Houby se v podobě spreje nanesou na katodu akumulátoru, kde začnou přirozenou cestou produkovat organické kyseliny schopné vytěžit až 85 % lithia a 40 % kobaltu.

Kromě významných přínosů v oblasti recyklace je výhodou této metody fungování za přirozených podmínek. V současnosti používané postupy separace lithia a kobaltu vyžadují vysoké teploty a agresivní chemikálie. Navíc jsou spojené s vysokými náklady.

#LivingCircular